Ustawowy obowiązek

Odpowiedzialny recykling żarówek i opraw oświetleniowych (w tym także konsumenckich opraw oświetleniowych, takich jak reflektory i lampy wiszące) stanowi prawny obowiązek w Holandii. Nigdy nie należy wyrzucać tych przedmiotów do zwykłego kosza na śmieci i należy upewnić się, czy stare żarówki i oprawy oświetleniowe oddawane do przetwórcy są poddawane recyklingowi.

 

Powtórne użycie surowców zapobiega zanieczyszczaniu środowiska naturalnego i jest jednym z ustaleń paryskiego porozumienia klimatycznego podpisanego zarówno przez Holandię, jak i Polskę.

 

Gdzie można oddać żarówki i oprawy oświetleniowe, aby były przetwarzane i poddawane recyklingowi w sposób odpowiedzialny?

Można je oddać w hurtowniach (technicznych), takich jak Technische Unie. Można się również udać do marketów budowlanych, na przykład Formido, Gamma, Hornbach lub Praxis. W hurtowniach i marketach budowlanych znajdują się także pojemniki, które zazwyczaj stoją obok wejścia lub wyjścia. Po demontażu wystarczy zabrać żarówki i oprawy oświetleniowe do samochodu i wrzucić do jednego z pojemników depozytowych. Warto przy tym uważać, aby nie potłuc świetlówek – należy je oddać w całości. Można tam również zostawić niepotrzebne elektronarzędzia lub inne małe urządzenia.

Poszukujesz punktu odbioru w okolicy?

Wystarczy, że klikniesz Znajdź punkt odbioru” i u dołu strony wpiszesz kod pocztowy.